środa, maja 09, 2012

Best Youth - Winterlies EP>> WPIS UKAZAŁ SIĘ ORYGINALNIE NA ORXATERII - naszej wciąż nowej stronie o iberoindie i iberopopie <<

Best Youth potwierdzają, że w sferze muzyki Portugalia nie wie, co to kryzys.

Nigdy nie kryliśmy się z naszą sympatią do Republiki Portugalskiej i jej przebogatej sceny muzycznej. Sam fakt, że w kraju o liczbie ludności zbliżonej do Czech co roku ukazuje się gruba alternatywna składanka "Nowe talenty"  budzi respekt. Na jeszcze wyższe kręgi szacunu wspinamy się konstatując, że przynajmniej raz w roku portugalska scena rodzi (dla szerszego grona) grupę naprawdę dobrą i wartą uwagi w perspektywie nie tylko lokalnej, ale jak najbardziej międzynarodowej. W 2011 takim zespołem był You Can't Win Charlie Brown (o ich "Chromatic" przeczytacie w płytowym podsumowaniu roku LTB), w 2012 może być to duet Best Youth. 

Zarówno YCWCB jak i Best Youth swoje ważne EP-ki ("You Can't Win Charlie Brown" z 2010 i "Winterlies" z przełomu lat 2011/2012) nagrali dla wytwórni Optimus Discos, razem zagrają też w czerwcu na pierwszej portugalskiej edycji festiwalu Primavera Sound. Na tym jednak podobieństwa się kończą. O ile Lizbończycy swoje dźwięki plasują w przestrzeniach mniej lub bardziej flirtujących z nowoczesnym folkiem i muzyką grup takich jak Dodos, Bon Iver czy Grizzly Bear, o tyle para z Porto eksploruje klimaty ciemniejsze, urbanistyczne, a jednocześnie bliższe "zachodnim" konceptom melodyjnego, rockującego popu. 

Pierwszy utwór na "Winterlies" - znany z "FNAC Novos Talentos 2011" Hang Out - to bardzo zmysłowa piosenka, którą spokojnie zestawiać można z najpiękniejszymi balladami Cariny Round. Dwójka - oparte na chórkach i zmianach tempa "Honey Trap" - także czerpie z twórczości Round swatając ją jednak zarazem z duchem muzyki The Kills. Duet Mosshart/Hince jest tu zresztą najlepszym możliwym odnośnikiem i drogowskazem. W kolejnych numerach - Wait For Me i Shouts - wyraźnie słychać echa "Midnight Boom", a w najbardziej chyba czepliwym refrenie Tigers On The Catwalk Catarina Salinas bez wysiłku wspina się na poziomy wokalnego seksapilu VV.Ogólnie mamy tu więc do czynienia z dobrą, świetnie zaśpiewaną (nienaganna angielszczyzna), sugestywną, zapadającą w pamięć małą płytą, którą kończą trzy żywe wersje podsycające apetyt na Best Youth live. Czekamy słuchając.

 7 BEST YOUTH - damsko-męski duet z Porto, który tworzą Catarina Salinas i Ed Rocha Gonçalves. Ich EP-kę "Winterlies" z przełomu lat 2011/2012 można pobrać za darmo ze strony wytwórni Optimus. Strona zespołu tutaj.

Brak komentarzy: